13.02.2025 Wycieczka do Włodawy i Sobiboru
W dniu 13.02.2025r. uczniowie klas 3act, 3dbt, 4dt, 4et i 5dt wraz z nauczycielami p. E. Kłosowską, p. B. Polak, p. A. Wesołowską- Oleksy i p. W. Wiśniewską wzięli udział w wycieczce szkolnej do Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze oraz Włodawy, gdzie odwiedzili Placówkę Straży Granicznej oraz w towarzystwie lokalnego przewodnika, p. Grzegorza Ostrowskiego odbyli spacer po mieście poznając historię Włodawy i najciekawsze zabytki.
Pierwszy punkt w planie wycieczki to Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze- jeden z najważniejszych symboli pamięci o ofiarach Holokaustu i tragicznych wydarzeniach II wojny światowej. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję poznać historię obozu, który w czasie wojny stał się miejscem masowej zagłady ludności żydowskiej. Przewodnik opowiedział o losach tysięcy ludzi, którzy tutaj zginęli oraz o bohaterskiej ucieczce więźniów w 1943 roku, która na zawsze zapisała się na kartach historii. Uczniowie oddali hołd pomordowanym. Wizyta młodzieży w tym miejscu to ważna lekcja historii, refleksji i pamięci, która skłania nas do zastanowienia się na wartością pokoju i ludzkiego życia.
Pobyt w Placówce Straży Granicznej pozwolił młodzieży bliżej zapoznać się z codzienną pracą funkcjonariuszy. Starszy sierżant, p. Anna Kantelan i chorąży, p. Beata Demczuk w wyczerpujący sposób omówiły zadania Straży Granicznej związane z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego w Rzeczpospolitej Polskiej, zwracając szczególną uwagę na problem handlu ludźmi. Uczniowie z dużym zaciekawieniem wysłuchali informacji, które przekazał chorąży, p. Adrian Wyrostek odnośnie uzbrojenia funkcjonariuszy. Ogromnym zainteresowaniem młodzieży cieszył się ponadto sprzęt, jakim na co dzień dysponują funkcjonariusze SG, pojazdy obserwacyjne przeznaczone do patrolowania terenu, wykrywania i rozpoznawania obiektów, rejestracji na taśmie wideo wyników prowadzonej obserwacji i określania współrzędnych położenia obiektu, wyposażone w termowizor i noktowizor samochody terenowe, quady, motocykle czy łodzie. Czas spędzony w placówce zrodził u niektórych myśl, aby służąc Polsce, swoją przyszłość związać właśnie z tą umundurowaną i uzbrojoną formacją, co bardzo cieszy i jest dowodem na to, że uczniom „Mechanika” nieobcy jest patriotyzm w pełnym tego słowa znaczeniu.
Spacerując włodawskimi uliczkami turyści zobaczyli m.in. Rynek, Czworobok (zespół dawnych kramów i jatek miejskich z połowy XVIII w., należących do włodawskich rajców, kupców i rzemieślników, w większości Żydów), gdzie według legendy miejskiej na dziedzińcu Czworoboku odbyła się zajadła walka pomiędzy Bohunem a Wołodyjowskim a ponadto synagogę oraz dwie charakterystyczne budowle, które górują nad miastem: rokokowy kościół paulinów oraz prawosławną cerkiew z cebulastymi kopułami – symbole wielowiekowego przenikania się kultur, a na koniec Bug, który od wieków stanowi naturalną granicę etnograficzną Polski, gdzie ścierały się wpływy Wschodu i Zachodu. Nie ulega wątpliwości, że Włodawa, z jej bogatą historią i unikalnym dziedzictwem, pozostaje świadectwem wielokulturowości i dynamicznych zmian, jakie przetoczyły się przez wschodnie rubieże Rzeczypospolitej i na pewno jeszcze tutaj wrócimy.
Pogoda sprzyjała destynacjom wschodnich terenów Polski, mimo zimowego miesiąca w kalendarzu, cały czas towarzyszyło nam słońce.